Teacher.co.ke
Latest Education News, Free School Notes, and Revision Materials

Meru County Delocalisation List of Headteachers December 2019

Meru Teachers Service Commission TSC County Director has released the  Meru County official list of Schools with school administrators transferred (delocalisation).

TSC County director has stipulated the dates for handing over / taking over dates.

However, the transfer window for all school heads/Principals is set to take place between December 2019 and January 2020


READ ALSO:


Meru County Delocalisation List of Headteachers December 2019

The following list of head teachers in Meru County have been transferred to other schools.

This delocalization list shows the Name of School the Principal is currently in, his/her name, and the Sub County. In addition,  we give the name of school he/she has been transferred to and the County.

Lastly, at the end is the details of the incoming Principal.

 S/N – CURRENT SCHOOL – SUB COUNTY – PRINCIPAL – TRANSFERRED TO – SUB COUNTY – COUNTY – INCOMING PRINCIPAL – SCHOOL – COUNTY

  1. Igandene Boys – Imenti South – Nyaaga John – To: Githongo Boys – Meru Central – Meru County – 30/12/19 – Stephen Muiya – Karaba Boys – Embu County
  2. Ukuu Girls – Imenti South – Rosemary Ringera – Ndagoni Girls – Tharaka Nithi County – 30/12/19 – Mary Hamisi – Kirenga Girls – Kiambu County
  3. Kithirune Mixed – Meru Central – John Kaaria – Kaarani Mixed – 30/12/19 – Ataya Maingi – Mwerokieni – Meru County
  4. Kithangari Boys – Imenti South – Kithinji Godfrey – Karaba Boys – Embu County –   31/12/19 – Mwangi Joseph – Gakindu Secondary – Kirinyaga
  5. Kathelwa Igembe – Central  -Jacob M. Gitonga – Ngiine Mixed – Machakos – 31/12/19 – James Makau – Ngiini Mixed – Machakos
  6. CCM Iringa Sec – Imenti North – Hellen Kinoti Karwitha – Kianjagi Sec – Tharaka Nithi – 30/12/2019 – Kinyua Mugambi – Ikumbo Sec – Tharaka Nithi
  7. Matiandui Sec – Igembe Central – Peter Kiulio Ikiburu – Kiani Sec – Machakos – 31/12/2019 – Justine Muriuki – Kigogo Secondary – Tharaka Nithi
  8. Mbayo Sec – Igembe North – Patrick Mutiso – Kamuwongo Sec – Kitui 30/12/2019 – Margaret Muriithi – Makanyanga – Tharaka Nithi
  9. Kilalai Sec – Igembe South – Rose Mueni – Auki Day – Igembe South – Meru County – 30/12/19 – Cecilia Mutuku – Kyeleni Secondary – Machakos
  10. Bishop Lawi – Imenti North – Marete Moses – Mwendandu Sec – Nyandarua – 30/12/19 Ananua Kirimi – Gituntu – Tharaka Nithi

READ ALSO:


  1. Auki – Igembe South – Alexander Karuma – Kiundwani Sec – Machakos – 30/12/19 – Rose Mweni – Kilalai – Meru
  2. Deb Kiguma – Tigania Central – Chege Timothy Ndirangu – Amboni – Nyeri County – 3/1/2020 – Kang’ang’i Lucy Kageni
  3. Thubuku – Tigania East – Penina Nkirote – Kigogo Sec – Tharaka Nithi – 2/1/2020 – Joses Kabii – Kieni Sec – Tharaka Nithi
  4. Gaatia – Imenti South – Ithima Mugure – St. Paul Ntaina – Tharaka Nithi – 30/12/19 – Chandi Stephen – St. Bennedicts Githimu – Embu County
  5. Mwithumwiru – Imenti North – Eunice Karimui – Rutune Sec – Nyeri County – 4/1/2020 – Godfrey Muthengi – Kathanje – Tharaka Nithi
  6. Kaliene – Tigania Central – Pamel Thiong’o – Karangia Sec – Nyeri – 3/1/2020 – Murithi John – Kibutha Mixed Day – Muranga
  7. Mwerokieni – Tigania East – Ataya Maingi – Kithirune Sec – Meru Central- Meru County- 2/1/2020 – Julius Kigami – Kaarani Mixed – Tharaka Nithi
  8. Irindiro – Tigania Central – Waiyaki Gilbert – Gakindu Sec – Kirinyaga County – 3/1/2020
  9. St. Martins Ngongo – Imenti South – Veronicah Wayua Musee – Nzalae Sec – Kitui County- 31/12/19 – Benson M’amburi – Nturiri Sec – Tharaka Nithi
  10. Mukono Sec – Tigania Central – Susan Nyoroka Thiauru – Kieganguru – Tharaka Nithi County – 3/1/2020 – Faith Ndolo – Ting’ang’a – Machakos
  11. Ntuene – Igembe Central – George Kanake – Karia Sec – Kitui County – 31/12/2019 – Nicholas Mundingi – Deployment From Nyangwa Boys – Embu County
  12. St. Mary’s Egoji – Imenti South – Petronila Maria Mulwa – Mulala Sec – Makueni County – 30/12/2019 – Isabella Wanjiku – Loreto Matunda High School – Uasin Gishu County
  13. K.K Baithai – Igembe North – Mutuma Nathan – St. Lukes Karurina Sec – Embu County – 31/12/2019 – Kamwea W. Arabina
  14. Kiamuri Day – Meru Central – Stanley Mawira – St. Martin Kaewa Sec – Machakos County – 30/12/2019 – Julius Njoroge – Kageraini Sec – Nyandarua County
  15. Githongo Boys – Meru Central  – 23/12/19 – John Nyaga – Igandene Sec – Imenti South – Meru County
  16. Karugwa Girls – Meru Central  – 23/12/19 – Warutumo Martha Wangui – Deployment From St. Francis Mangu
  17. Kibirichia Boys – Buuri East  – 23/12/19 – Peter Njeru Kiura – Wachoro Boys – Embu County
  18. Kangeta Girls – Igembe Central  – 23/12/19 – Elizabeth Muriithi – Karamugi Sec – Tharaka Nithi
  19. Gikurune Girls – Imenti South – 31/12/19 – Janice Nkonge – Mugona Sec – Tharaka Nith
  20. Munithu Girls – Imenti North – 31/12/19 – Njagi Muthoni Anne – Deployment From St. Michael Muni Sec – Embu County
  21. Nkabune Sec Imenti North – 31/12/19 – Lydia Muthoni – Deployment From K.K Aaru – Igembe North – Meru
  22. Muri Sec – Meru Central – 30/12/19 – John Mutwiri – Deployment From Kairaa Sec – Imenti South – Meru County
  23. Muciimukuru Sec – Tigania East – Nicholas Murianki – St. Mary’s Kigaa – Embu County – 30/12/19 – John Njeru – St. Augustine Ruguta – Tharaka Nithi
  24. Kithetu Sec – Igembe South – David Karutii – Kibumbu Sec – Tharaka Nithi – Mutemi Joseph Muthengi – Kamuw’ongo – Kitui County
  25. Kithakanaro – – Rebecca Mwambia – 324915 – Deployment From Kithunguthia Sec – Embu County

Read also:

 

Comments are closed.