in , , , , , , , , ,

2019 National Drama Festivals Program for Secondary Schools

2019 National Drama Program
Share

KENYA NATIONAL DRAMA FESTIVAL – FILM HALL A (SECONDARY SCHOOLS)

DAY ONE – 3RD APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N A LA N T H EM
08.10am
08.30amGionseri Secondary SchoolScreen NarrativeA Parcel for EachNyanza
08.35am
08.35amLoreto KiambuShort FeatureSweet FreedomCentral
08.45am
08.45amNdalani Secondary SchoolAdvertUbakajiEastern
08.50am
08.50amPrecious Blood Kagwe High SchoolFeature FilmCentral
09.20am
09.20amNyakach Girls H. SchoolDocumentaryThe Queen of the PlateauNyanza
09.40am
09.40amS.A Kieni Girls’ High SchoolFeature FilmDivided BloodEastern
10.10am
10.10amUthiru Girls’ High SchoolFeature Film (Short)Second ChanceCentral
10.30am
10.30amFountain SchoolsScreen NarrativeMr. ScorpionRift Valley
10.40am
10.40amKanjalu Girls’ High SchoolFeature filmMwisho wa MatatizoEastern
11.10am
11.10amSega Girls’ High SchoolScreen NarrativeNyanza
11.30am
11.30amNzeluni Girls’ High SchoolShort FilmChoices and ConsequencesEastern
11.50am
11.50amKapkoiga Girls’ High SchoolScreen verseRift Valley
11.55am(Solo)
11.55amKangema High SchoolFeature FilmThe TriangleCentral
12.25pm
12.25pmL U N C HB R E A K
01.00pm
01.00pmGithumu High SchoolFeature FilmDamu NzitoCentral
01.30pm
01.30pmKabartegan High SchoolScreen NarrativeNyapindiRift Valley
01.40pm
01.40pmKibiru Secondary SchoolAdvertCentral
01.45pm
01.45pmKerongorori Secondary SchoolDocumentaryStreet BlossomsNyanza
01.55pm
01.55pmKamama BoysFeature FilmMan of GodEastern
02.25pm
02.25pmKaruri High SchoolScreen NarrativeCentral
02.35pm
02.35pmKenyoho Secondary SchoolAdvertCentral
02.40pm
02.40pmChebukaka Girls H. SchoolDocumentaryCheburizingRift Valley
02.50pm
02.50pmSt. Mary Goretti Secondary SchoolFeature FilmMy Bitter TruthEastern
03.20pm
03.20pmKaroti Girls’ High SchoolScreen danceCentral
03.40pm
03.40pmKajiampau Secondary SchoolShort filmThe Cross RoadsEastern
04.00pm
04.00pmNATIONALANTHEMANDPRAYER

DAY 2 – 4TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T IO N A LA N T H E M
08.10am
08.10amKisumu Day Secondary School )Screen verseMy StoryNyanza
08.15am(French Solo)
08.15amGathage Secondary SchoolFeature FilmMatatizoCentral
08.45am
08.45amItoleka Girls’ High SchoolAdvertNo Go ZoneEastern
08.50am
08.50amSnr. Chief Musa Nyandusi SecondaryScreen verseAbused SweatNyanza
08.55amSchool(Choral)
08.55amKisau Girls’ High SchoolFeature FilmKalekyeEastern
09.35am
09.35amBishop Gatimu NganduDocumentaryCentral
09.45am
09.45amChuka BoysFeature FilmThe Saving HandEastern
10.15am
10.15amUasin Gishu High SchoolScreen NarrativeThe KnifeRift Valley
10.25am
10.25amGingo Secondary SchoolDocumentaryAm still a BoyNyanza
10.45am
10.45amKaroe SecAdvertOur SchoolEastern
10.50am
10.50amKamandura Girls’ High SchoolFeature filmMe Vs My TeacherCentral
11.20am
11.20amTututha Secondary SchoolDocumentaryOur SchoolEastern
11.30sm
11.30amMwaluvanga Secondary SchoolFeature FilmImmiscibleCoast
12.00pm
12.00pmLUNCHBREAK
12.30pm
12.30pmKiereni Secondary SchoolFeature FilmClass ConferenceEastern
01.00pm
01.00pmLoreto KiambuScreen NarrativeBlack and WhiteCentral
01.10pm
01.10pmState House Girls’ High SchoolFeature film (Short)ScornedNairobi
01.30pm
01.30pmKasikeu Girls’ High SchoolAdvertEastern
01.35pm
01.35pmIkawa Boys’ High SchoolFeature FilmStarter FeedsEastern
02.05pm
02.05pmGaichanjiru Boys’ High SchoolScreen verseCentral
02.10pm(Solo)
02.10pmKaplamai Secondary SchoolAdvertThe SaviourRift Valley
02.15pm
02.15pmKiriaini Girls’ High SchoolFeature FilmUnheard CryCentral
02.45pm
02.45pmKiambu High SchoolAdvertCentral
02.50pm
02.50pmKirege Secondary SchoolDocumentaryRising StarEastern
03.00pm
03.00pmThitani GirlsFeature filmAny other BusinessEastern
03.30pm
03.30pmNjiiri SchoolScreen verse (solo)Love is a WeaponCentral
03.35pm/Spoken Word
03.35pmGithumu High SchoolFeature Film (Short)Central
04.05pm
04.05pmNATIONALANTHEMANDPRAYER

DAY 3 – 5TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N ALA N T H E M
08.10am
08.10amMuindi Mbingu Secondary SchoolAdvertKaal coffeeEastern
08.15am
08.15amLions High School –Feature film (Short)TrappedNyanza
08.45am
08.45amKamuiru Boys’ High SchoolAdvertCentral
08.50am
08.50amMugoiri Girls’ High SchoolFeature FilmGrenadeCentral
09.20am
09.20amKapkoiga Girls HighAdvertRift Valley
09.25am
09.25amNaathu Girls’ High SchoolFeature FilmKirajaEastern
09.55am
09.55amLoreto KiambuAdvertCentral
10.00am
10.00amGithumu HighFeature (Short)Damu NzitoCentral
10.20am
10.20amTumutumu Girls’ High SchoolDocumentaryBeyond controlCentral
10.30am
10.30amMukuyuni Girls High SchoolFeature FilmThe Half TermWestern
11.00am
11.00amKihuru-ini Secondary SchoolAdvertCentral
11.05am
11.05amLoreto KiambuFeature Film (Short)Central
11.25am
11.25amKitheo SecDocumentaryWhat a Difference!Eastern
11.35am
11.35amSt Anne’s Gituba High SchoolFeature FilmIn the MidstCentral
12.05pm
12.05pmL U N C HB R E A K
01.00pm
01.00pmKericho Day schoolAdvertRift Valley
01.05pm
01.05pmNyabisiwa Girls H. SchoolFeature FilmAkinyiNyanza
01.35pm
01.35pmNjiiri SchoolScreen NarrativeHead of SecurityCentral
01.45pm
01.45pmSt. Catherine Nthagaiya High SchoolFeature FilmUndying VoiceEastern
02.15pm
02.15pmSt John’s Girls’ High SchoolScreen verse (Solo)I BelongCoast
02.20pm
02.20pmQueen of Peace Nembu Girls’ HighFeature Film (Short)Central
02.50pmSchool
02.50pmKangii Secondary SchoolAdvertKitheoEastern
02.55pm
02.55pmMugumo Girls’ High SchoolFeature FilmStory YanguCentral
03.25pm
03.25pmIlako Mututa High SchoolAdvertMy ChildEastern
03.30pm
03.30pmNATIONALANTHEMANDPRAYER
READ ALSO:   How to Adjudicate a Stand-Up Comedy In Kenya National Drama Festivals

DAY 4 – 6TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N A LA N T H E M
08.10am
08.10amNg’araria Girls’ High SchoolFeature FilmMarianaCentral
08.40am
08.40amGanze Boys’ High SchoolScreen verse (solo)My ChoiceCoast
08.45am
08.45amState House Girls’ High SchoolFeature FilmThe Crutch And The FluteNairobi
09.15am
09.15amSt Theresa of AvilaAdvertKitu ni kukachoraRift Valley
09.20am
09.20amYururu Girls’ High SchoolFeature FilmMatildaEastern
09.50am
09.50amSolian Girls High SchoolAdvertNemisRift Valley
09.55am
09.55amChania Girls’ High SchoolFeature filmThe VoyageCentral
10.25am
10.25amEldoro Girls’ High SchoolDocumentaryThe Desert GoldCoast
10.35am
10.35amIkutha Boys’ High SchoolFeature FilmAt the Breaking PointEastern
11.05am
11.05amBishop Gatimu Ngandu Girls’ HighScreen verse (solo)Central
11.10amSchool
11.10amNambale Boys’ High SchoolFeature Film (Short)LonelyWestern
11.30am
11.30amKamandura Girls’ High SchoolAdvertCentral
11.35am
11.35amIgembe Boys’ High SchoolDocumentaryBeacon of GreatnessEastern
11.45am
11.45amGaichanjiru Boys’ High SchoolFeature filmSons of TerrorCentral
12.15am
12.15pmL U N C HB R E A K
01.15pm
01.15pmMaweni Mixed Secondary SchoolScreen verse (solo)Do I TellCoast
01.20pm
01.20pmKamiti Secondary SchoolDocumentaryThe RevelationNairobi
01.30pm
01.30pmQueen of Peace Nembu Girls’ SchoolFeature Film (Short)Central
02.00pm
02.00pmSt Angela Girls’ High SchoolFeature filmThe Turning PointCentral
02.30pm
02.30pmGarsen High SchoolScreen NarrativeZilizopendwaCoast
02.40pm
02.40pmRumathi Girls’ High SchoolDocumentaryA Pillar of HopeEastern
02.50pm
02.50pmLoreto Matunda H. SchoolAdvertRift Valley
02.55pm
02.55pmKibiru Girls’ High SchoolFeature FilmNight ShiftCentral
03.25pm
03.25pmSokoke Boys’ High SchoolScreen verse/SWUsinilaumuCoast
03.30pm(Choral)
03.30pmSt. Rita Amwamba – High SchoolFeature FilmEastern
04.00pm
04.00pmNATIONALANTHEMANDPRAYER

DAY 5 – 7TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N A LA N T H E M
08.10am
08.10amBahati Girls’ High SchoolAdvertUnprincipled PrincipalRift Valley
08.15am
08.15amKiambu High SchoolDocumentaryCentral
08.25am
08.25amGarsen High SchoolScreen verseBroken DreamsCoast
08.30am
08.30amKing’ong’oi Secondary SchoolFeature filmThe Small and Big MistakeEastern
09.00am
09.00amSt John’s Girls’ High SchoolScreen verseWimboCoast
09.05am(Choral)
09.05amTaru Girls’ High SchoolFeature filmYusraCoast
09.35am
09.35amKericho High SchoolScreen danceSeeds of GreatnessRift Valley
09.45am
09.45amGathambi Girls’ High SchoolFeature filmJealousyCentral
10.15am
10.15amNyakiambi Girls’ High SchoolFeature Film (Short)Central
10.40am
10.40amSt. Teresa of AvilaFeature FilmConfessions of BrendaRift Valley
11.10am
11.10amKaruri High SchoolScreen verse (solo)Central
11.15am
11.15amSt. Anthony Boys’ High SchoolFeature FilmKitaleRift Valley
11.45am
11.50amMtaa Secondary SchoolScreen verseUrathiCoast
11.55am(choral)
11.55amIsiolo Girls’ High SchoolAdvertTexasEastern
12.00pm
12.00pmL U N C HB R EA K
01.00pm
01.00pmLoreto KiambuScreen danceCentral
01.10pm
01.10pmMwambiti SecondaryScreen verseTaharukiCoast
01.15pm(Solo)
01.15pmKaratina Girls’ High SchoolFeature FilmTeteCentral
01.45pm
01.45pmMirogi Girls’ High SchoolShort filmNyanza
02.00pm
02.00pmState House Girls’ High SchoolDocumentaryThe School FarmNairobi
02.10pm
02.10pmKagumo Girls’ High SchoolFeature FilmRetreatCentral
02.40pm
02.40pmNdalani Secondary SchoolScreen verseChangamoto za ElimuEastern
02.45pm(Choral)
02.45pmMolo AcademyFeature FilmGaddaffiRift Valley
03.15pm
03.15pmNg’araria Girls’ High SchoolAdvertCentral
03.20pm
03.20pmGatondo SecFeature FilmFinal ResolveEastern
04.00pm
04.00pmNATIONALANTHEMANDPRAYER
READ ALSO:   I Wanted To Be a Musician – Regrets Prof. Magoha Education CS

DAY 6 – 8TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N ALA N T H EM
08.10am
08.10amMwangea GirlScreen danceSidiCoast
08.20am
08.20amMirithu Girls’ High SchoolFeature FilmTrudgeCentral
08.50am
08.50amSt George’s Secondary SchoolAdvertMy DreamCoast
08.55am
08.55amKayole South Secondary SchoolScreen NarrativeMerry MelaNairobi
09.05am
09.05amKangubiri Girls’ High SchoolFeature FilmTotCentral
09.35am
09.35amDr Aggrey Secondary SchoolDocumentaryCheck MateCoast
09.45am
09.45amMulangoni Secondary SchoolScreen DanceNdyungoEastern
09.55am
09.55amNova PioneerFeature FilmMarionCentral
10.25am
10.25amSt. Cyprian Boys’ High SchoolDocumentarySchool DocumentaryEastern
10.35am
10.35amNjiiri SchoolFeature filmRemedial RedemptionCentral
11.05am
11.05amK.P SeniorAdvertSafiCoast
11.10am
11.10amThitani Girls’ High SchoolScreen verse (solo)Seeds of WillEastern
11.15am
11.15amGarsen HighScreen verse/SWKuna Barua IlisemaCoast
11.20am
11.20amNguviu Boys’ High SchoolFeature FilmThe Sinking Power BoatEastern
12.00pm
12.00pmL U N C HB R EAK
01.00pm
01.00pmKamuiru Secondary SchoolDocumentaryCentral
01.10pm
01.10pmLoreto High – NakuruFeature FilmBehind the MindRift valley
01.40pm
01.40pmNdalani SecScreen verse (Solo)MihadaratiEastern
01.45pm
01.45pmShimo La Tewa Secondary SchoolFeature filmMamboCoast
02.15pm
02.15pmKamiti High SchoolAdvertElewa UleviNairobi
02.20pm
02.20pmGood SamaritanFeature FilmThe RevelationCentral
02.50pm
02.50pmState House Girls’ High SchoolScreen NarrativeBahatiNairobi
03.00pm
03.00pmNjiriis SchoolFeature FilmMaundu ManiniCentral
03.30pm
03.30pmDr Aggrey Secondary SchoolAdvertTalent ShowCoast
03.35pm
03.35pmEndarasha Boys’ High SchoolFeature FilmThe I.T TrapCentral
04.05pm
04.05pmNATIONALANTHEMANDPRAYER

DAY 7 – 9TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N A LA N T H EM
08.10am
08.10amMugona Girls’ High SchoolShort FilmDouble FaceEastern
08.40am
08.40amRibe Boys’ High SchoolDocumentaryThe Boy ChildCoast
08.50am
08.50amAntuambui Secondary SchoolScreen NarrativeKatongoloEastern
09.00am
09.00amKibirigwi Girls’ High SchoolDocumentaryCentral
09.10am
09.10amState House Girls’ High SchoolScreen danceNairobi
09.20am
09.20amIkumbi Secondary SchoolScreen verse (solo)Central
09.25am
09.25amNgaita Girls’ High SchoolFeature filmSisters LoveEastern
09.55am
09.55amMasese Seed Secondary School (Uganda)Feature FilmGUEST
10.30am
10.30amNjiiri SchoolAdvertNjiiri FieldsCentral
10.35am
10.35amLoreto MsongariScreen narrativeNiko Kwa Jam NakamNairobi
10.45am
10.45amMagaoni Base High SchoolFeature FilmChanga MotoCoast
11.15am
11.15amBathi Secondary SchoolScreen verse (solo)Central
11.20pm
11.20amAgha Khan AcademyAdvertProcastorentCoast
11.25am
11.25amLinjoka Secondary SchoolDocumentaryUnexploited TouristEastern
11.40amDestination
11.40amNyalunya Mixed Secondary SchoolFeature FilmRichoNyanza
12.10pm
12.10pmL U N C HB R E A K
01.00pm
01.00pmMoi Forces AcademyDocumentaryEducation And MoralityCoast
01.15pm
01.15pmGiakaibii Boys’ High SchoolFeature FilmTricky SanaCentral
01.45pm
01.45pmState House Girls’ High SchoolAdvertStato BreadNairobi
01.50pm
01.50pmNdangoni Girls’ High SchoolDocumentaryAmelioratedEastern
02.05pm
02.05pmMuruguru Girls’ High SchoolFeature FilmThe Enemy WithinCentral
02.35pm
02.35pmSokoke Boys’ High SchoolScreen verse/SWMy WishCoast
02.40pm
02.40pmGangara Secondary SchoolShort filmUndu ti UmweEastern
03.00pm
03.00pmKisumu Day Secondary SchoolFeature FilmDes Mondes SeparesNyanza
03.30pm
03.30pmSokoke Boys’ High SchoolDocumentaryThe Dying NutCoast
03.45pm
03.45pmNATIONALANTHEMANDPRAYER
READ ALSO:   Discipline and Misconduct at the Kenya National Drama and Film-Festivals

DAY 8 – 10TH APRIL 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N ALA N T H E M
08.10am
08.10amKerugoya Boys’ High SchoolFeature FilmIn the MixCentral
08.40am
08.40amSharif Nassir Girls’ High SchoolDocumentaryThe StrifeCoast
08.55am
08.55amLukenya AcademyShort FilmCounterpointEastern
09.20am
09.20amLarmudiac Girls H. SchoolFeature FilmThe Net WebRift Valley
10.00am
10.00amMaranda High schoolDocumentaryNyanza
10.20am
10.20amGichagiini Secondary SchoolFeature FilmThe StormCentral
11.00am
11.00amSt Elizabeth MorpusScreen NarrativeThe CutRift Valley
11.20am
11.20amIngotse Boys high schoolFeature FilmSaturday AfternoonWestern
12.00am
12.00pmL U N C HB R E A K
01.00pm
01.00pmTartar Girls High SchoolFeature FilmStubbornRift Valley
01.30pm
01.30pmKarima Girls’ High SchoolDocumentaryCentral
01.45pm
01.45pmSt. Theresa’s KabulaFeature FilmBahatiWestern
02.15pm
02.15pmGionseri Secondary SchoolAdvertExcellence at BestNyanza
02.20pm
02.20pmElite Educational CentreFeature FilmThe LabyrinthRift valley
02.50pm
02.50pmKariti Secondary SchoolAdvertCentral
02.55pm
02.55pmOrtum Boys High SchoolFeature FilmCheptooRift Valley
03.30pm
03.30pmLoreto MsongariAdvertSakata DimbaNairobi
03.35pm
03.35pmKangema High SchoolFeature FilmCentral
04.00pm
04.00pmNATIONALANTHEMANDPRAYER

DAY 9 – 11th April 2019

TIMEINSTITUTIONGENRETITLEREGION
8.00amN A T I O N A LA N T H EM
08.10am
08.10amGitwe Girls’ High SchoolFeature FilmThe ResortCentral
08.40am
08.40amSt. Lukes Secondary SchoolAdvertLukes RestaurantEastern
08.45am
08.45amIntefelk Education CentreFeature FilmInternal ConflictsNyanza
09.15am
09.15amMiathene BoysDocumentaryHallmarkEastern
09.30am
09.30amSt Mary’s Lwak Girls’ High SchoolFeature FilmLucilleNyanza
10.00am
10.00amKaplamai Secondary SchoolDocumentaryEnex BeeRift Valley
10.15am
10.15amTenwek High SchoolFeature FilmTears for Captain LarryRift Valley
10.45am
10.45amKanjalu Girls’ High SchoolDocumentaryCommandos of MeruEastern
11.00am
11.00amFriends Vihiga High SchoolFeature FilmThe CultWestern
11.30am
11.30amNjiiri SchoolDocumentaryRejected at BirthCentral
11.45am
11.45amLoreto Msongari Girls’ SchoolFeature filmSister SisterNairobi
12.15pm
12.15pmNyaura Secondary SchoolDocumentaryNyanza
12.30pm
12.30pmNATIONALANTHEMANDPRAYER

Share

2019 National Drama Program

2019 National Drama Festivals Program for Primary Schools, Colleges and Universities

Funding Science Fair Project

How to Source Funds to Manage Kenya Science and Engineering Fair Projects