Teacher.co.ke
Latest Education News, Free School Notes, and Revision Materials

Globe Teacher Prize 2021 Has Revealed the Top 10 and Top 50 Finalists

Following Tabichi’s win, many Kenyan teachers are excited to know who has come out on top in the Globe Teacher Prize.

According to Globe Teacher Prize, their teachers come from all parts of the world including remote villages and towns and even schools in cities. The prize advocates for inclusivity and covers many aspects in the role of a teacher among them child rights and integrating migrants into their classrooms. Developing the abilities and building confidence among learners is also one of the areas that are considered in awarding the prize.

Top 10 Finalists for 2021

Name of Teacher
School
Ana Stelman
Primary School No. 7
Breanna Heels
Bruce Peninsula District Schools
Bryant Acar
Science and Technology Center – Senior High School (STEC-SHS)
David Swanston
St Vincent’s Schools
Diana Lorena Rubio
Centro de Bachillerato Tecnologico Industrial y de Servicio No. 118
Evans Odei
Achimota Senior High
Juline Anquetin-Rault
CFA Simone Veil
Keishia Thorpe
International High School Langley Park
Rebecca West
Bonnyrigg Public School
Soraya Motaharnia
14th Khordad Foundation Elementary School

Top 50 Finalists for 2021

Name of Teacher
School and
Abdallah Wahbi
Almassira Alkhadra Group of Schools, Tiznit, Morocco
Adeola Adefemi
Oke-Odo Senior High School, Alimosho, Lagos, Nigeria
Aleyda Leyva
Peruano Espanl, Chiclayo, Peru
Ali Alzahrani
Imam Tbari Elementary School, Makkah, Saudia Arabia
Almaz Khamidullin
Usmanova 11 Kazan, Tatarstan, Russia
Ana Stelman
Primary School No. 7 Fragata La Argentina
Askhat Zhumabekov
Nazarbayev Intellectual School of Physics and Mathematics, Semey Branch, Kazakhstan
Breanna Heels
Bruce Peninsula District School
Bryant Acar
Science and Technology Education Center – Senior High School (STEC-SHS)
Cat Division
Sevenoaks School, Sevenoaks, UK
Chansoo Park
Saemmaru Elementary School, Won-Ju, South Korea
Chris Gleason
Patrick Marsh Middle School, Sun Prairie, Wisconsin, USA
Cicely Lewis
Meadowcreek High School, Norcross, Georgia, USA
Constanza La Grotteria
Escuela Infantil Ituitu, Valencia, Spain
Cristobal Basso
Colegio Santa Lucia, Chile
David Swanston
St Vincent’s School
Diana Lorena Rubio
Centro de Bachillerato Tecnologico Industrial y de Servicios No. 118.
Eduardo Leon
Instituto Tecnico Guaimaral, Cucuta, Colombia
Elizabeth Bromery
Broward County Public Schools, Florida, USA
Evans Odei
Achimota Senior High
Gaelle Assoune
REP+ College, Nice, France
Gisela Gomez
Instituto Provincial de Educacion Tecnica (IPET) No 85 “Republica de Italia”, Estacion General Paz, Argentina
Greiton De Aevedo
IF-Goiano public school, Ipameri, Goias, Brazil
Iveta Barkova
Private Elementary School, Senec, Slovakia
Jane Chikapa
Maghemo Secondary School, Karonga, Malawi
Jennie Warmouth
Spruce Elementary, Lynwood, Seattle, USA
Jessica Lander
Lowell High School, Massachusetts, USA
Jose Diego Caiza Guevara
Mercedes Gonzalez Elementary School, Quito, Ecuador
Juline Anquetin-Rault
CFA Simone Veil
Keishia Thorpe
International High School Langley Park
Kirsten Cuppen
ROC Tiiburg, Department Mechatronics, Tilburg, Netherlands
Leonardo Durante
Enrico Fermi Industrial Technical Institute, Rome, Italy
Marcia Hernandez
Serafin Jose Garcia, School, Vergara, Uruguay
Mari Sawa
Earth Eight School, Okayama, Japan
Meghana Musunuri
Fountainhead Global School, Hyderabad, Telangana State, India
Michelle Rubio
Calao Elementary School, Sorsogon City, Philipines
Mirela Tanc
Oltea Doamna Gymnasium School, Oradea, Romania
Muhammet Aydin
Unye Mehmet Necati Vidinli Vocational and Technical Anatolian High School, Ordu, Turkey
Nesreen Qutainah
Dora Primary School for Girls, Hebron, Palestine
Olusegun Adeniyi
Caleb British International School, Lagos, Nigeria
Philippe Longchamps
Bilingual Montessori School of Lund
Rebecca West
Bonnyrigg Public School
Riadh Zammali
Gyathi Centre Zayed Higher Organization, Abu Dhabi, UAE
Rosaliz Calderon
Fundacion Infatil Zancadas, Santo Domingo, Dominican Republic
Satyam Mishra
Mount Asissi School
Selcuk Yusuf Arslan
Ataturk Vocational and Technical High School, Ankara, Turkey
Sonia Modeira
Agrupamento de Escultor Antonio Fernandes de Sa, Via Nova de Gaia, Portugal
Soraya Motaharnia
14th Khordad Foundation Elementary School
Stepanka Baierlova
Labyrinth Elementary School, Brno, Czech Republic
Steven Kolber
Brunswick Secondary College, Melbourne, Australia

Links to Download Free Education Materials 

Form 1-4 Lesson Notes
Form 1-4 Termly Examinations Papers and Marking Schemes
Free Online Video Lessons
Download Schemes of Work
Form 1-4 Topic by Topic Questions and Answers (ALL Subjects)
Form 1-4 PowerPoint Slides Notes
Download PowerPoint Slides Notes
K.C.S.E Revision Materials
Form 1-4 KNEC Syllabus
Download Form 1-4 Lesson Plans
1996 – 2019 K.C.S.E Past Papers
Mock K.C.S.E Past Examinations Papers And Marking Schemes
University Resources
Primary School (Grade 4 – 8) Resources
Pre-Primary School Materials

Comments are closed.